Dieta na płaski brzuch

Dieta na płaski brzuch

Szukasz sprawdzonych sposobów na pozbycie się oponki na brzuchu? Co jeść? A jakich potraw unikać? Podpowiadamy, jak zadbać o ten newralgiczny obszar.

Która z nas nie marzy o płaskim i umięśnionym brzuchu – nienagannie prezentującym się i na plaży, i pod opiętą kreacją. Początek nowego roku to doskonała okazja, aby zawalczyć o jędrny i płaski brzuch. Poznaj kilka podstawowych zasad żywieniowych, które regularnie stosowane pozwolą nieco zmniejszyć oponkę na brzuchu.

Wzdęty brzuch po świętach? Jest na to sposób!

Podobnie jak nie tyje się w ciągu jednej nocy, tak nie da się w kilka dni nadrobić lat zaniedbań pod znakiem kiepskiej diety i braku aktywności fizycznej. Nie oznacza to jednak, że przyczyną odstającego brzuszka jest wyłącznie nadmiar tkanki tłuszczowej. Czasem na wygląd brzucha ogromny wpływ mają także przejściowe problemy takie jak wzdęcia czy zatrzymanie wody w organizmie. Szczególnie często pojawiają się one wskutek kilkudniowych kulinarnych uczt, np. podczas świąt Bożego Narodzenia. Tłuste i wzdymające dania, nadmiar słodyczy czy mączne potrawy (wigilijne uszka się kłaniają) potrafią przejściowo zwiększyć obwód brzucha. Jak sobie poradzić? Odpuścić kulinarne szaleństwa i poczekać, aż organizm sam poradzi sobie ze skutkami świątecznej rozpusty.

Dieta na płaski brzuch: zasady

Nie bez powodu wielu dietetyków i trenerów personalnych jak mantrę powtarza: „płaski brzuch robi się w kuchni”. Zrównoważona i zdrowa dieta jest bowiem absolutną podstawą walki z fałdkami na brzuchu. Do jej filarów zalicza się m.in. codzienne spożywanie pełnoziarnistych produktów oraz świeżych warzyw i owoców. Są one nie tylko znakomitym źródłem witamin, ale także niezbędnego w diecie na płaski brzuch błonnika. Błonnik jest jak miotełka, która skutecznie wymiata z jelit zalegające resztki, usprawniając proces trawienia. Daje uczucie sytości, w efekcie pozwalając zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia. Jakie jeszcze produkty powinny znaleźć się w diecie na płaski brzuch? M.in. chude mięso, ryby i owoce morza, strączki, zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy) oraz wspomniane wcześniej świeże warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.

Równie ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu (kluczowe przy zwiększonym spożyciu błonnika!). Dbaj o to, by każdego dnia pić minimum 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.

Dieta na płaski brzuch: czego unikać

Wysoko przetworzone, bogate w cukier oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym otwierają niechlubną listę żywności utrudniającej walkę z oponką. W diecie na płaski brzuch ich spożycie należy ograniczyć do minimum. Czego jeszcze nie powinny jeść osoby marzące o płaskim brzuchu? Przede wszystkim słodyczy, gotowych dań i sosów, przetworów owocowych typu dżemy i konfitury, białego pieczywa oraz gazowych napojów. Wyrzucenie tych produktów z codziennego jadłospisu jest ważne nie tylko ze względu na odchudzanie. Są one zwyczajnie niezdrowe.

Zrównoważona i urozmaicona dieta oraz regularna aktywność fizyczna to cały sekret udanej walki o płaski brzuch.

Może warto podjąć to wyzwanie?