Marzysz o długich i zdrowych włosach, ale nie chcesz zostawiać majątku u fryzjera? Rewelacyjne efekty możesz osiągnąć nawet w domowym zaciszu, czego najlepszym dowodem jest włosing – najgorętszy trend pielęgnacyjny tego sezonu.
Włosing stał się popularny w pierwszej połowie 2020 roku. Spowodowana pandemią koronawirusa przymusowa izolacja domowa sprawiła, że niejedna pozbawiona dostępu do ulubionego stylisty kobieta musiała sama zadbać o czuprynę. Jednak idea świadomej pielęgnacji włosów (tak definiuje się włosing) nie jest jednak zupełnie nowym zjawiskiem. Przed kilkoma laty w kosmetycznej blogosferze popularne były tzw. włosomaniaczki, czyli dziewczyny, które z pieczołowitością dbały o swoje zazwyczaj imponująco długie włosy. Robiły to przy pomocy kosmetyków o naturalnym składzie, do tego kierując się m.in. zasadą równowagi PEH (proteiny-emolienty-humektanty). Zdjęcia ich nierzadko spektakularnych efektów zataczały w sieci coraz szersze koła, promując ideę włosomaniactwa i włosingu.
Włosing łączy kobiety
Włosing znacznie wykracza poza aspekt pielęgnacyjny. Idea świadomego dbania o włosy łączy kobiety, które każdego dnia wzajemnie wspierają się w walce o zdrowe pukle. Polecają sobie alternatywne metody stylizacji włosów. Dyskutują o zabiegach pielęgnacyjnych. Testują nowinki, składniki czy wręcz półprodukty kosmetyczne. Wokół włosingu powstała wspaniała społeczność, do której warto zwrócić się po przepisy i inspiracje na niedrogą i naturalną pielęgnację włosów.
Najpopularniejsze rytuały włosomaniaczek
Włosing ma swoje szczególne rytuały. Niektóre są czasochłonne, ale część możesz z łatwością wpleść do codziennej pielęgnacji włosów. Są nimi olejowanie, regularne stosowanie płukanek i maseczek do włosów oraz właściwe nawyki (m.in. mycie, wycieranie, czesanie włosów).
Na czym polega olejowanie włosów?
Olejowanie głęboko nawilża i regeneruje włosy, które w efekcie zyskują na elastyczności i zwiewności. Są lśniące, ich końcówki zdrowsze oraz mniej podatne na uszkodzenia. Jak wygląda domowe olejowanie włosów? Na skórę głowy oraz włosy na całej długości należy nałożyć porcję olejku i po upływie kilku godzin dokładnie zmyć pozostałości pielęgnującej mikstury. Olej w zależności od kondycji włosów nakłada się na suche, mokre lub zwilżone odżywką kosmyki. Wybór oleju nie jest przypadkowy, ponieważ należy go dopasować do struktury i porowatości włosów. Kiepsko dobrany olej przynosi więcej szkody w postaci sztywnych, obciążonych lub wręcz spuszonych włosów. Zanim po raz pierwszy nałożysz na włosy olej, wcześniej porozmawiaj ze znajomą włosomaniaczką lub przejrzyj na Instagramie hasztag #włosing.
Płukanki do włosów
Po płukanki zwykle sięgają posiadaczki farbowanych włosów, jednak ochrona koloru to nie wszystko. Coraz popularniejsze stają się pielęgnujące płukanki, których zadaniem jest odżywienie i regeneracja włosów. Domowa płukanka piwna ułatwia poskromienie niesfornych, spuszonych pukli, zaś octowa pomaga ograniczyć wypadanie włosów oraz przepięknie wydobywa z nich naturalną barwę. Kobiety marzące o zimnym platynowym blondzie docenią fioletowe płukanki, których zadaniem jest eliminacja żółtego odcienia rozjaśnionych włosów. Z kolei szatynki pokochają neutralizujące miedziano-rude refleksy płukanki w niebieskim odcieniu.
Maski do włosów – must-have włosomaniaczki
Maski ze względu na zwykle bogatą formułę są niezastąpionym źródłem odżywczych, nawilżających i regenerujących składników aktywnych. Nic więc dziwnego, że uchodzą za podstawowy kosmetyk do włosów. Trudno bowiem o udany włosing bez porcji regeneracji, którą właśnie zapewnia dobra maska do włosów. Dobra, czyli jaka? To przede wszystkim maska dobrze dobrana. Przesuszone, szorstkie włosy potrzebują dawki emolientów (np. oleju kokosowego, arganowego czy parafiny), które natłuszczą suche kosmyki oraz zabezpieczą je przed utratą wilgoci. Matowe i oklapnięte włosy potrzebują zarówno odbudowujących protein (np. keratyny, jedwabiu czy argininy), jak i uzupełniających niedobory nawilżenia humektantów (np. aloesu, gliceryny czy kwasu hialuronowego).
Dobre nawyki sekretem pięknych włosów
Równie ważne co stosowanie dobrze dobranych kosmetyków czy regularne olejowanie włosów jest traktowanie ich z czułością. Każda drobna czynność pielęgnacyjna ma znaczenie, ponieważ to właśnie dobre nawyki są sekretem pięknych włosów. Delikatne masowanie skóry w trakcie mycia zamiast szarpania. Odciśnięcie nadmiaru wody zamiast wielogodzinnego noszenia obciskającego turbanu. Stopniowo rozczesywanie suchych włosów zamiast brutalnego szarpania i łamania mokrych pukli. Suszenie chłodnym nawiewem zamiast gorącym. Rzadsze używanie lokówki i prostownicy. Ograniczenie koloryzacji lub stosowanie wyłącznie naturalnych metod itd. Słowem: włosy traktujemy czule i delikatnie.